vieta

“Grūti iedomāties rezidencei piemērotāku atrašanās vietu. Mazpilsētas šarms, silta uzņemšana un apbrīnojami skaistā daba rada ideālu vidi radošai darbībai un refleksijai, ko lielpilsētas troksnī dažkārt teju neiespējami noķert.”
Miķelis Putniņš

māja

Rezidence izvietota vēsturiskā divstāvu ēkā, ko ieskauj Ernesta Šneidera skvēra liepas un jaunizveidotā PAiR dārza apstādījumi.

PAiR Residency
PAiR Residency

Ernests Šneiders bija pazīstams starpkaru Latvijas skolotājs un skolas direktors. Viņš bija talantīgs cilvēks un mākslas pedagogs, kurš vadīja Pāvilostas drāmas trupu un stīgu orķestri.

1901. gadā celtā ēka vēstures gaitā kalpojusi dažādiem mērķiem, zināmākais no tiem – tajā atradās Pāvilostas ambulance.

2021. gads iezīmē ēkas 120. gadadienu, kā arī VV Foundation īstenotās renovācijas noslēgumu. Pavasarī jaunajās telpās ieradās pirmie rezidenti un publikai tika atvērtas PAiR galerijas telpas.

Ēkas augšstāvā atrodas piecas rezidentu istabas, no kurām katrā ir arī labierīcības. Pirmajā stāvā izvietota pilnībā aprīkota virtuve, ēdamistaba, divas studiju telpas, aušanas studija, bibliotēka/salons, kā arī mākslas galerija.

dārzs

PAiR dārzs ir kas vairāk par leknu zaļumu oāzi pie rezidences – tā ir arī vieta saskarsmei, kopradei un savstarpējai zināšanu apmaiņai. Vietējie iedzīvotāji šeit aicināti dalīties savās zināšanās par dārzniecības mākslu.

Dārzs ir arī atklājumu vieta – PAiR rezidenti šeit var izzināt vietējās dārzniecības un ārstniecisko augu vākšanas tradīcijas, novērtēt reģiona bioloģisko daudzveidību, kā arī rūpēties par sev mīļu augu kopīgajā siltumnīcā.

Dārzs iemieso dabas mainību un arī tās noturību – mainoties gadalaikiem, tajā izceļas dažādu sugu augi, kurus Pāvilostas iedzīvotāji audzējuši jau paaudzēm ilgi.

Uz rietumiem no dārza atrodas Ernesta Šneidera laukums – plašs skvērs, kas jau drīzumā kļūs par mājvietu vairākām skulptūrām un instalācijām, ko sadarbībā ar Pāvilostas pašvaldību ir pasūtījusi PAiR.

PAiR Residency
PAiR Residency

pilsēta

Maza osta, kas zināma jau kopš viduslaikiem, ‒ Pāvilosta ieguva savu pašreizējo nosaukumu un piedzīvoja strauju attīstību 19. gadsimta beigās, kad tā bija akmeņu piegādes osta netālās Karostas būvniecības laikā.

Pārdzīvojusi 20. gadsimta pasaules karus un okupācijas, tagad Pāvilosta ir pazīstama kā vēsturiskās koka arhitektūras pērle, burāšanas un sērfošanas paradīze un nu jau kādu laiku arī kā ievērojams mākslas galamērķis Kurzemes piekrastē.

Pāvilosta atrodas nomaļus no plašām tūristu plūsmām, un pēdējos gados tā ir kļuvusi par magnētu kultūras un biznesa elitei, kas te meklē mieru prom no galvaspilsētas burzmas.

Ilggadējo un nesenāko iedzīvotāju sajaukšanās ir radījusi labvēlīgu gaisotni kultūru apmaiņai, kā rezultātā vietējai identitātei raksturīgās tradīcijas kļūst par mūsdienīga dzīvesveida sastāvdaļu, un otrādi.

PAiR vēlas veicināt šo procesu, iesaistot cilvēkus brīvdomīgā saskarsmē, kurā ikviens var kaut ko iemācīties un kaut ko iemācīt citiem.

daba

“Pelēka kāpa, salīkušas priedes, dārdošs vējš, mājīga istaba. PAiR man sniedza lielisku iespēju aizbēgt no ikdienas domām un netraucēti sākt jaunu mākslas projektu. Es izbaudīju perfekto līdzsvaru starp radošo darbu vienatnē un sirsnīgām sarunām ar rezidences komandu. Darbs pie priedēm turpināsies!”
Anna Salmane

Uzturoties PAiR, pat zvērināts pilsētnieks jutīsies vienots ar dabu tās daudzveidīgajās izpausmēs. Cildenā jūras panorāma, nebeidzamā kāpu ainava un mierpilnie priežu meži rada ideālu noskaņojumu dziļai un inovatīvai domāšanai.

Rezidenti var izmantot PAiR piedāvātos velosipēdus, lai izpētītu Pāvilostas apkārtni un vēsturiskos objektus – muižas, baznīcas, bākas, kapsētas, upurakmeņus un citas vietas.

Apkārtne sniedz bagātīgas iespējas vākt dabas veltes, īpaši vasarā un rudenī, kad meži un kāpas pie Pāvilostas ir pārpilni ar vietējo iedzīvotāju iecienītām ogām, sēnēm un ārstnieciskajiem augiem.

Atrazdamās prom no daudzajiem ikdienas pienākumiem un ierastajiem uzmanības zagļiem, Pāvilostas daba ļauj saprast un izpaust to, kam trokšņainajā ikdienā neatliek laika.